אלימות במשפחה

בתאריך 12 לנובמבר 2011  דקר גבר את חברתו והתאבד במרכז קליטה, האישה, גרושה ואם לשני ילדים, נדקרה למוות בקומה השביעית של מרכז הקליטה שמאכלס עולי אתיופיה. "בחדר נראה הרבה סימני דם", סיפר עד ראייה, "הבן חיבק חזק את אמו כי חשב שהוא יכול להציל אותה" באירוע אחר "תושב הצפון רצח את אשתו והתאבד לעיני הילדים, אנשי ההצלה שהגיעו לבית בכפר סמיע שבגליל המערבי מצאו את נג'וא איברהים, מנהלת בי"ס לחינוך מיוחד, מתבוססת בדמה, ואת בעלה תלוי. חמשת ילדיהם היו עדים לזוועה, והבן הבכור אף ניסה לעצור את אביו – ונחבל. המשטרה: לא ידוע על אלימות קודמת בין בני הזוג. ראשי העדה הדרוזית פועלים למנוע התלקחות".

בשנת2011 נרצחו 23 נשים בידי בני זוגן. מנתונים שפרסם משרד הרווחה לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים עולה, כי חלה עלייה של 48% במספר הילדים שטופלו במרכזים למניעת אלימות במשפחה .

אורך החיים בישראל הוא אינטנסיבי מאוד, לרוב המשפחות קשה להתפרנס בכבוד ובטח אין בנמצא זמן לבילוי ומרגוע, לחץ כלכלי, לחץ בעבודה או בעיות בזוגיות עלולים לגרום למשבר אצל אחד מבני המשפחה, בן המשפחה שמצוי במשבר זקוק לכל החום, אהבה, תמיכה ועזרה בכדי להיחלץ ממנו.

על פי רוב, מצליחה המשפחה להתגבר על המשבר בעצמה אולם לעיתים המשבר כה מהותי שלא ניתן לאחות את השברים, במקרה זה הפעילות הבריאה של התא המשפחתי נהרסת וממנה צומחות תופעות של אלימות והזנחה.

אלימות במשפחה הינה בעיה חברתית שאינה ייחודית למגזר ספציפי או לרמה סוציו אקונומית  והשפעותיה ניכרות בטווח הקצר והארוך כאחד. אלימות במשפחה הינה תופעה שלילית ומכוערת ויש לגנותה על כל צורותיה.

סוגי אלימות במשפחה:

  • אלימות בין בני זוג נשואים ושאינם נשואים
  • אלימות כלפי ילדים ע"י הוריהם 
  • אלימות כלפי הורים ע"י ילדים
  • אלימות בין קשישים וכלפי קשישים על ידי בני משפחתם או מטפלים
  • אלימות בין אחים
  • ילדים ומתבגרים החשופים ועדים לאלימות במשפחתם

למרות שנושא אלימת במשפחה נשאר ע"פ רוב מאחורי הקלעים והמשפחות מתביישות לספר עליו, בישראל משפחות רבות סובלות מאלימות פיזית, מינית, מילולית, פסיכולוגית והטרדה מאיימת. כל סוגי אלימות אלה אסורים ע"פ חוק ומוגדרים כעבירה פלילית.

× איך אפשר לעזור