צוואה – למה חשוב להכין אותה ?

צוואה – אזרח אמריקאי בשם ג'ון דנבר יצא לטיסה שגרתית במטוסו הפרטי ואז קרה הבלתי הצפוי. הוא התרסק לתוך המפרץ ומת. לאחר מותו התברר כי לא כתב צוואה הוא הוראה כיצד לחלק א עזבונו שעמד על 20 מליון , לעומתו ג'קי אונסיס הותירה צוואה מפורשת המפרטת היטב את הטיפול בעיזבונה בסך 200 מיליון דולר, בצוואה עיזבונות ספציפיים לילדיה, מתנות לחבריה, ו36 עמודים של הוראות בדבר חלוקת רכושה, כולל הדירה בשדרה החמישית בניו יורק ועותק חתום (חתום על ידי רוברט פרוסט) בנאום ההשבעה של קנדי. חשוב לציין כי אי כתיבת צוואה הינה גורם מרכזי בריבים משפחתיים גדולים בין היורשים שכל אחד מהם מאמן שהיה נכון לחלק אחרת את העיזבון.


למרות שלך כנראה אין 200 מיליון דולר לחלק, חשוב שתיקח שליטה על הירושה שלך ותכתוב צוואה. במדינת ישראל יש חוקים ברורים בנוגע לחלוקת רכוש לאחר הפטירה, כמו גם חוקים המכתיבים את מה שמהווה את המרכיבים של צוואה תקפה. בדיוק כמו בכל תחום אחר של תכנון פיננסי כדאי לדעת את העקרונות הבסיסיים. הבעיה שרובנו לא אוהבים לחשוב על מוות וכתיבת צוואה למרות שזוהי הדרך הטובה ביותר לספק ליורשים שלך הסבר על חלוקת העיזבון, כדאי ונכון לעשות תכנון בעודך בחיים ולא פחות חושב בעודך יכול וכשיר !

צוואה מרב פלד
צוואה מרב פלד

מהי צוואה ?

עם מותו של אדם, עוברים נכסיו ליורשיו. נכסים אלו, הקרויים עיזבון, הם הירושה של המנוח. למעשה הצוואה היא מסמך שבאמצעותו אתה מעביר את הנכסים שלך לאחר המוות לאנשים שלהם היית רוצה רוצה להעביר את הנכסים ולא למי שהגדיר החוק היבש.

הצוואה ניתנת לשינוים עד המוות כל עוד אתה כשיר. באופן זה תוכל למסור את הנכס שלך למי שאתה רוצה, לדוגמה טבעת האירוסין עם היהלום של אשתך שנפטרה והיא בעלת ערך סנטימנטלי גבוהה תועבר לבתך ואוסף המטבעות היקר שלך יועבר לנכד ספציפי שמתעניין בכך.

סוגיה חשובה מאוד אפילו להורים צעירים היא מי יטפל בילדך (בסיכום עם בת הזוג) ובהמשך לכל להחליט מי יהיה האפוטרופוס שלהם ומי ינהל את נכסיך עד שיגיעו לגיל בגרות.

בכתיבת צוואה אתה (ה"מוריש") הוא השחקן הראשי.  אתה חייב להיות בריא בנפש ובגיל בגרות. עליך להצהיר שזוהי צוואתך וזה חייב להיות בכתב וחתום על ידך. באחריותך לתקן את הצוואה בעת שנוצרים שינויים בחייך כמו לידה של ילד נוסף או גירושין.

גם שינויים בחוקי המס יכולים להיות עילה טובה לשינוי הצוואה. אתה אחראי לכך (אחרת במותך כל הנכסים שלך יועברו לגרושתך במקום לאשתך).

זה מאוד חיוני למנות אדם שאתה סומך עליו כמוציא לפועל של הצוואה. "המוציא לפועל" מחויב לבצע את התנאים והגבלות של בעל הצואה, חשוב שתבחר אדם בעל כישורים מתאימים ורצוי שיהיה בעל מקצוע בתחום, טיפול בעיזבון הינה עבודה הדורשת מיומנות וגם קצת ידע פיננסי.

עם מותו של בעל הצואה, המוציא לפועל יצטרך לאסוף את הנכסים לבצע תשלום של חובות ומסים, ולנהל את הנכסים עד לחלוקתם ליורשים.

סוגיות מס קשורות, אתה גם צריך להיות מודע למסים אפשריים בעת עריכת צוואתך.
לדוגמא  מס עיזבון או מס רכישה (נדל"ן), עובדה ז מדגישה מדוע כדאי לך להתייעץ עם עורך דין בכל הנוגע לעריכת צוואה ועל הדרך הנכונה להתמודד ובאמצעות איזה מהלכים פיננסיים אחרים.

תכנון מס אפקטיבי על ידי מומחה מס (בד"כ רו"ח) יכול לחסוך מסים בחיים שלך והן ליורשים שלך.

מה עלול לפגוע במהימנות הצוואה ?

קיימים מקרים, לאחר מותו של אדם, חלק מהאנשים (בני משפחה, חברים וכי') חשים מקופחים מצוואת המוריש ומגישים לבית המשפט התנגדות לצוואה ודורשים את פסילתה מטעמים שונים (השפעה בלתי הוגנת, אי צלילות דעת המוריש, איומים, מעורבות יורש/ים בעת עריכת צוואה וחתימתה, זיוף צוואה וחתימה, תרמית וכיו' ).

כל אלו, ועוד טענות ותואנות שונות ומגוונות, יש בכוחם לערער על הצוואה, המערערים צריכם לפגוע במהימנות של הצואה ע"מ להביא לפסילתה.

אחד הכלים הפשוטים לשמירה על מהימנות הצוואה היא לצלם אותה בוידאו, באפן זה נראה המוריש באופן ברור כצלול ובריא בנפשו  בעת עריכת הצוואה.

מהו עיזבון ?

לאחר פטירתו של אדם עזבונו מחולק ליורשיו, העיזבון כולל את כל הנכסים של המוריש בעת פטירתו, בין אם הוא מפרט אותם בצוואתו ובין אם מתייחס אליהם כ"כלל רכושו". חלוקת העיזבון יכולה להתבצע בשתי אופציות, הראשונה חלוקת העיזבון בהתאם לצו הירושה והאופציה השנייה על פי צו קיום צוואה.

חלוקת העיזבון על בסיס צו ירושה נעשית על ידי הוצאת בקשה למתן צו ירושה. הבקשה מוגשת לרשם לענייני ירושה או לבית הדין הרבני אשר חותמים על הצו, רק באמצעות צו הירושה (המקורי) ניתן להסדיר את רישום הנכסים השונים הכלולים בעיזבון. אדם שטוען כי נכס ספציפי הינו חלק מהעיזבון ועל כן הוא זכאי לרשת אותו, צריך להוכיח זאת במסגרת תביעה לערכאות משפטיות.

החוק בישראל קובע ארבע דרכים אפשריות בהן אדם יכול לערוך צוואתו ע"מ שזו תהא תקפה. ארבע הדרכים הן: צוואה בכתב-יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל-פה. הבחירה באיזו דרך לערוך את הצוואה נתונה לבחירתו המוחלטת של המצווה (פרט לצוואה בע"פ אותה מותר לערוך רק בנסיבות מסוימות). לכל צורות הצוואה תוקף משפטי זהה וכל אדם יכול לבחור, לפי העדפתו האישית, באיזו דרך לערוך את צוואתו. למרות האמור ההמלצה הינה לערוך צוואה מוקדם ככל שניתן ובאמצאות בעל מקצוע שיסייע ויסביר כיצד נכן לערוך את הצוואה.